IeSF Logo

left_menu_area

contents_area

  • Overview
  • e-Sports Titles
  • Host city
  • Players
  • Schedule
  • Results
  • STAGE (BROADCASTING)
  • LOL ZONE
  • Starcraft ZONE
  • Hearthstone ZONE
  • DAY1(WED)
  • DAY2(THU)
  • DAY3(FRI)
  • DAY4(SAT)
TIME STAGE (BROADCASTING)
 
10:00Opening Ceremony Rehearsal
10:30
11:00Opening Ceremony
11:30
12:00 LOL Preliminary (B3 vs B4) Single Match
12:30
13:00
13:30 LOL Preliminary (D3 vs D4) Single Match
14:00
14:30
15:00 LOL Preliminary (A2 vs A4) Single Match
15:30
16:00
16:30 LOL Preliminary (C2 vs C4) Single Match
17:00
17:30
18:00 LOL Preliminary (B2 vs B3) Single Match
18:30
19:00
19:30 LOL Preliminary (D2 vs D3) Single Match
20:00
20:30
21:00
21:30
22:00
TIME STAGE (BROADCASTING)
 
10:00 LOL Quarter-Final #1 (Best of 3)
10:30
11:00
11:30
12:00
12:30
13:00 LOL Quarter-Final #2 (Best of 3)
13:30
14:00
14:30
15:00
15:30
16:00 HS Quarter Final #1- Best of 3
16:30
17:00 SC2 Quarter Final #1- Best of 3
17:30
18:00 e-Sports Summit with International Sports Society
18:30
19:00
19:30 SC2 Invitational (Pro)
20:00
20:30
21:00
21:30
22:00
TIME STAGE (BROADCASTING)
 
10:00 HS Semi Final #2 (Best of 3)
10:30
11:00 SC2 Semi Final #2 (Best of 3)
11:30
12:00 HS 3rd Place Match (Best of 3)
12:30
13:00 SC2 3rd Place Match (Best of 3)
13:30
14:00 LOL Semi-Final 1 (Best of 3)
14:30
15:00
15:30
16:00
16:30
17:00 LOL Semi-Final 2 (Best of 3)
17:30
18:00
18:30
19:00
19:30
20:00
20:30
21:00
21:30
22:00
TIME STAGE (BROADCASTING)
 
10:00 HS Final (Best of 5)
10:30
11:00
11:30
12:00 SC2 Final (Best of 5)
12:30
13:00
13:30
14:00 LOL 3rd Place Match (Best of 3)
14:30
15:00
15:30
16:00
16:30
17:00 LOL Final (Best of 3)
17:30
18:00
18:30
19:00
19:30
20:00 Closing Ceremony
20:30
21:00
21:30
22:00
TIME LOL ZONE-1 LOL ZONE-2 LOL ZONE-3
 
10:00Opening Ceremony Rehearsal
10:30
11:00Opening Ceremony
11:30
12:00 A1 vs A2 A3 vs A4 B1 vs B2
12:30
13:00
13:30 C1 vs C2 C3 vs C4 D1 vs D2
14:00
14:30
15:00 A1 vs A3 B2 vs B4 B1 vs B3
15:30
16:00
16:30 C1 vs C3 D2 vs D4 D1 vs D3
17:00
17:30
18:00 A1 vs A4 A2 vs A3 B1 vs B4
18:30
19:00
19:30 C1 vs C4 C2 vs C3 D1 vs D4
20:00
20:30
21:00
21:30
22:00
TIME LOL ZONE-1 LOL ZONE-2 LOL ZONE-3
 
10:00LOL Quarter Final #3 (Best of 3)
10:30
11:00
11:30
12:00
12:30
13:00LOL Quarter Final #4 (Best of 3)
13:30
14:00
14:30
15:00
15:30
16:00
16:30
17:00
17:30
18:00
18:30
19:00
19:30
20:00
20:30
21:00
21:30
22:00
TIME LOL ZONE-1 LOL ZONE-2 LOL ZONE-3
 
10:00
10:30
11:00
11:30
12:00
12:30
13:00
13:30
14:00
14:30
15:00
15:30
16:00
16:30
17:00
17:30
18:00
18:30
19:00
19:30
20:00
20:30
21:00
21:30
22:00
TIME LOL ZONE-1 LOL ZONE-2 LOL ZONE-3
 
10:00
10:30
11:00
11:30
12:00
12:30
13:00
13:30
14:00
14:30
15:00
15:30
16:00
16:30
17:00
17:30
18:00
18:30
19:00
19:30
20:00 Closing Ceremony
20:30
21:00
21:30
22:00
TIME SC ZONE-1 SC ZONE-2 SC ZONE-3 SC ZONE-4
 
10:00Opening Ceremony Rehearsal
10:30
11:00Opening Ceremony
11:30
12:00 A1 vs A2 A3 vs A4 B1 vs B2 B3 vs B4
12:30
13:00 C1 vs C2 C3 vs C4 D1 vs D2 D3 vs D4
13:30
14:00 A1 vs A3 A2 vs A4 B1 vs B3 B5 vs A4
14:30
15:00 C1 vs C3 C2 vs C4 D1 vs D3 D2 vs D4
15:30
16:00 A1 vs A4 A2 vs A3 B1 vs B4 B2 vs B5
16:30
17:00 C1 vs C4 C2 vs C3 D1 vs D4 D2 vs D3
17:30
18:00 B1 vs B5 B2 vs B3
18:30
19:00
19:30 B2 vs B4 B3 vs B5
20:00
20:30
21:00
21:30
22:00
TIME SC ZONE-1 SC ZONE-2 SC ZONE-3 SC ZONE-4
 
10:00
10:30
11:00
11:30
12:00
12:30
13:00 SC2 Quarter Final #3 (Best of 3)
13:30
14:00 SC2 Quarter Final #4 (Best of 3)
14:30
15:00 SC2 Quarter Final #2 (Best of 3)
15:30
16:00
16:30
17:00
17:30
18:00
18:30
19:00
19:30
20:00
20:30
21:00
21:30
22:00
TIME SC ZONE-1 SC ZONE-2 SC ZONE-3 SC ZONE-4
 
10:00
10:30
11:00 SC2 Semi Final #1(Best of 3)
11:30
12:00
12:30
13:00
13:30
14:00
14:30
15:00
15:30
16:00
16:30
17:00
17:30
18:00
18:30
19:00
19:30
20:00
20:30
21:00
21:30
22:00
TIME SC ZONE-1 SC ZONE-2 SC ZONE-3 SC ZONE-4
 
10:00
10:30
11:00
11:30
12:00
12:30
13:00
13:30
14:00
14:30
15:00
15:30
16:00
16:30
17:00
17:30
18:00
18:30
19:00
19:30
20:00 Closing Ceremony
20:30
21:00
21:30
22:00
TIME HS ZONE-1 HS ZONE-2 HS ZONE-3 HS ZONE-4 HS ZONE-5
 
10:00Opening Ceremony Rehearsal
10:30
11:00Opening Ceremony
11:30
12:00 A1 vs A2 A3 vs A4 A5 vs A6 B1 vs B2 B3 vs B4
12:30
13:00 C1 vs C2 C3 vs C4 C5 vs C6 D1 vs D2 D3 vs D4
13:30
14:00 A1 vs A3 A2 vs A6 A4 v A5 B1 vs B3 B5 vs A4
14:30
15:00 C1 vs C3 C2 vs C6 C4 vs C5 D1 vs D3 D5 vs D4
15:30
16:00 A1 vs A4 A2 vs A5 A3 vs A6 B1 vs B4 B2 vs B5
16:30
17:00 C1 vs C4 C2 vs C5 C3 vs C6 D1 vs D4 D2 vs D5
17:30
18:00 A1 vs A5 A2 vs A3 A4 vs A6 B1 vs B5 B2 vs B3
18:30
19:00 C1 vs C5 C2 vs C3 C4 vs C6 D1 vs D5 D2 vs D3
19:30
20:00 A1 vs A6 A2 vs A4 A3 vs A5 B2 vs B4 B3 vs B5
20:30
21:00 C1 vs C6 C2 vs C4 C3 vs C5 D2 vs D4 D3 vs D5
21:30
22:00
TIME HS ZONE-1 HS ZONE-2 HS ZONE-3 HS ZONE-4 HS ZONE-5
 
10:00
10:30
11:00
11:30
12:00
12:30
13:00 HS Quarter Final #2 (Best of 3)
13:30
14:00 HS Quarter Final #3 (Best of 3)
14:30
15:00 HS Quarter Final #4 (Best of 3)
15:30
16:00
16:30
17:00
17:30
18:00
18:30
19:00
19:30
20:00
20:30
21:00
21:30
22:00
TIME HS ZONE-1 HS ZONE-2 HS ZONE-3 HS ZONE-4 HS ZONE-5
 
10:00 HS Semi Final #1 (Best of 3)
10:30
11:00
11:30
12:00
12:30
13:00
13:30
14:00
14:30
15:00
15:30
16:00
16:30
17:00
17:30
18:00
18:30
19:00
19:30
20:00
20:30
21:00
21:30
22:00
TIME HS ZONE-1 HS ZONE-2 HS ZONE-3 HS ZONE-4 HS ZONE-5
 
10:00
10:30
11:00
11:30
12:00
12:30
13:00
13:30
14:00
14:30
15:00
15:30
16:00
16:30
17:00
17:30
18:00
18:30
19:00
19:30
20:00 Closing Ceremony
20:30
21:00
21:30
22:00

footer_area